Dar al Sultan

+ 41

Find det bedste hotel i Marrakech til dine datoer, efter pris eller præference

Sammenlign tilbud på Dar al Sultan på tværs af hundredvis af websteder, alt sammen på ét sted

Hold øje med et tilbud med gratis afbestilling eller fremragende bedømmelser

Sammenlign værelser og priser

Vi sammenligner hundredvis af websteder for at finde den bedste pris til dig
1 nat
AgodaBooking.comHotels.comTrip.comExpedia
Vi sammenligner hundredvis af websteder for at finde den bedste pris til dig

Hurtige fakta

Tjek ind fra:
14.00
Tjek ud inden:
12.00
Kæledyr
Kæledyr er ikke tilladt

Faciliteter

Wi-Fi
Aircondition
Transport til/fra lufthavnen
Pool
Døgnåben reception
Restaurant

Mere om Dar al Sultan

Dar al Sultan

Dar al Sultan ligger i medinaen (den gamle bydel) i Marrakech, 400 m fra Djemaa El Fna-pladsen. Der tilbydes restaurant, dyb pool og gratis wi-fi overalt på ejendommen. Samtlige værelser har eget badeværelse med hårtørrer og toiletartikler.

Anmeldelser fra
Tripadvisor
Nævnt af rejsende
Rejsende med familie

Kommentar: 17. jul. 2023

Ophold: jul. 2023

Bedste riad i byen

Dette sted er en lille himmel, jeg kan ikke prise det nok. Fra det øjeblik du træder ind, bliver du behandlet som kongelige. Personalet kan ikke gøre nok for at hjælpe. Værelset rengøres hver dag, frisk ny morgenmad tilberedes hver dag, varm gæstfrihed fra personalet.
Vania og team, tak så meget for at få vores ferie til at føles speciel. Du har ærligt talt rørt vores hjerte, og vi vil helt sikkert vende tilbage bare på grund af jer ????
Elsker Aliya og familie x
Rejsende med familie

Kommentar: 7. mar. 2020

Ophold: feb. 2020

Smuk, men ...

Hotellet opfyldte ikke vores forventninger. Ratingen er ret højere end den burde have været, og nu begynder den at se mistænksom ud.
Begge af vores reserverede værelser havde en stærk lugt af skimmel. Badeværelset har brug for renovering, det er forsømt. Håndklæderne skulle udskiftes for længe siden. Puderne lugter dårligt.
Den pris, vi har reserveret til begge værelser, var 540 euro. Vi betalte med kort, og hotellets konto accepterer kun den lokale valuta. Den vekselkurs, som receptionisten brugte til at beregne det beløb, de vil opkræve, var højere end normalt. Resultatet er, at vores kort blev opkrævet for 560 euro. Hotellets manager skulle ringe til os for at afklare dette rod, men hun ringede aldrig.
Par

Kommentar: 23. maj 2019

Ophold: maj 2019

En vidunderlig hjemmebase til den gamle bydel Marrakech!

Min kone og jeg opholdt sig i Dar al Sultan med et andet par i et par dage i maj. Det var dejligt!
Placeringen er meget centralt med nem adgang til store seværdigheder i Medina (gamle bydel). Vi kunne hurtigt komme til Bahia og Badi paladser, Koutoubia-moskeen og soukene.
Vanya var så indbydende og informativ, da vi ankom. Hun bekendtgjorde os med området og seværdighederne og havde gode råd - tal med hende!
Rashid var også fantastisk - han er der hele tiden og er utrolig hjælpsom med alt!
Jeg vil holde dette ret kort - morgenmad er fremragende. Værelserne er dejlige og du føler dig meget hjemme straks. Rooftop lounging området er smuk om natten efter en varm dag i byen. Placeringen er fænomenal, hvis du ikke har noget imod en kort gåtur fra gaden til riad - det er virkelig temmelig kort og lad os være ærlige, du er i Marrakech. . . Hvis du har noget imod en tur, kom du til den forkerte by.
Ville helt sikkert bo på Dar al Sultan igen. Højt anbefalet!
Tak Vanya, Rashid og resten af holdet!
 - Jon, Cherie, Ray og Nkiruka
Par

Kommentar: 8. feb. 2019

Ophold: jan. 2019

Personlig opmærksomhed gør forskellen

Det er et lille hotel, der ligger i en Riad. Det er smukt og ligger ideelt til at udforske den gamle by.
Værelset var fint, der er en dejlig tagterrasse og en lille pool.
Men forskellen mellem god og strålende blev lavet af den personlige service. Vania gjorde virkelig alt for at få os til at føle sig hjemme og gøre det bedste ud af vores tur til Marrakech. Hun gav tips til at udforske byen, arrangeret en vidunderlig tur til bjergene (et must see!) Og arrangeret en privat overførsel til hotellet (et must, hotellet er svært at finde ved ankomsten).
Morgenmaden var meget god. Alt var hjemmelavet og friskpresset appelsinjuice.
Par

Kommentar: 7. nov. 2018

Ophold: nov. 2018

Lille fantastisk sted med fremragende service

Jeg kan normalt ikke bedømme steder hvor vi bliver. For Dar al Sultan gør jeg en undtagelse, da det var helt usædvanligt. Denne lille 'dar' er meget intim, meget godt placeret i et roligt område af Medina, meget velholdt og smukt udpeget. Men hvad gør Dar al Sultan virkelig fremragende er serviceniveauet. Manager Vania og hendes hold var simpelthen fantastisk. Der blev lagt meget vægt på små detaljer og opmærksomheder under vores ophold. Vi holdt mere end en uge, og hver dag fandt vi friske blomster, rosenblade, lokale hjemmelavede slik og en lille vandflaske i vores værelse. Hver morgen serveres en lækker morgenmad med forskellige lokale søde specialiteter, frisk juice, brød og syltetøj, hjemmelavet! Også middagen vi nød på en aften var vidunderligt. Vania er meget kundeorienteret og proaktiv på en sådan naturlig måde. Under vores ophold sørgede hun konstant diskret for, at vi havde det godt. Når et mindre problem opstod som en langsom WiFi-forbindelse, havde Vania forventet før vi nævnte det og allerede begyndt at lede efter en løsning. Da hun har brugt meget tid i Marrakech, orienterede hun os dagligt om, hvad de skulle besøge og efter anmodning straks bookede overførsler, udflugter, hammam eller restauranter. Sidst men ikke mindst, under hele vores ophold var alle ansatte meget meget venlige og hjælpsomme!

Meget god beliggenhed

4,4

Derb El Arsa, Riad Zitoun Jdid, Marrakech 26, Marrakech, 40000, Marokko|1,75 km fra byens centrum

Ind- og udtjekning

Tjek ind fra:

14.00

Tjek ud inden:

12.00

Godt at vide

Kæledyr

Kæledyr er ikke tilladt

Vigtige oplysninger om byen
For sharing rooms, if either or both of guests are Moroccans, they will be required to show a marriage certificate, otherwise the hotel reserves the right to reject for check-in. According to government policy and social customs in Morocco, marriage certificate need to be provided upon check in if a male and female shares a room and one of them is Moroccan or Muslim.
Ekstra senge

Kontakt hotellet for at få flere oplysninger om at tilføje ekstra senge.

Dar al Sultan: Ofte stillede spørgsmål

Dar al Sultan ligger 1.8 km fra centrum i Marrakech.
Dar al Sultan ligger i Marrakech, Marokko og er 1.8 km fra centrum i Marrakech.
På Dar al Sultan kan du tjekke ind fra kl. 14.00, og du skal tjekke ud senest kl. 12.00.
Nej, det er ikke muligt at parkere ved Dar al Sultan. Hvis du leder efter et hotel, hvor du kan parkere, skal du filtrere efter steder med "Parkering" under "Faciliteter" i søgeresultaterne.
Ja, Dar al Sultan har en restaurant.