Auberge Saint-Pierre

+ 56

Find det bedste hotel i Québec til dine datoer, efter pris eller præference

Sammenlign tilbud på Auberge Saint-Pierre på tværs af hundredvis af websteder, alt sammen på ét sted

Hold øje med et tilbud med gratis afbestilling eller fremragende bedømmelser

Sammenlign værelser og priser

Vi sammenligner hundredvis af websteder for at finde den bedste pris til dig

1 nat
AgodaBooking.comHotels.comTrip.comExpedia
Vi sammenligner hundredvis af websteder for at finde den bedste pris til dig

Hurtige fakta

Tjek ind fra:
16.00
Tjek ud inden:
11.00
Kæledyr
Kæledyr er tilladt mod et ekstra gebyr

Faciliteter

Wi-Fi
Parkering
Aircondition
Døgnåben reception
Restaurant
Ikke-ryger

Mere om Auberge Saint-Pierre

Auberge Saint-Pierre

Auberge Saint-Pierre befinder sig i Det gamle Quebec – et område i Québec, der ligger i et shoppingområde og tæt på promenaden. Château Frontenac og Citadel of Quebec er et par betydningsfulde seværdigheder, du kan aflægge et lille visit. Er du i shoppehumør, kan du med fordel kigge forbi Quartier Petit Champlain og Grande Allée. Rejser du med børn? Gå ikke glip af Aquarium of Québec, eller oplev Quebec City messecenter og stedets arrangementer og sportsbegivenheder. Udforsk områdets muligheder for oplevelser på, i og ved vandet såsom windsurfing, sejlads og bådsejlads i nærheden, eller nyd godt af den fri natur ved at kaste dig ud i mulighederne hvad angår vandre-/cykelruter. Overnatningsstedet er røgfrit og har et døgnåbent forretningscenter, parkeringsservice og kaffe/te på fællesarealer. Gæster tilbydes gratis Wi-Fi på fællesarealer. Andre faciliteter inkluderer et forretningscenter, konferencelokaler og concierge-tjenester. Auberge Saint-Pierre har 39 værelser med aircondition og pengeskab samt kaffe-/temaskine. Hvert værelse er individuelt møbleret og dekoreret. Sengene har topmadras samt dundyner og premium-sengetøj. Der er fladskærms-tv med kabelkanalerkanaler. Badeværelserne omfatter bruser, badekåber, designertoiletartikler og gratis toiletartikler. Dette hotel i Québec har gratis trådløs internetforbindelse. Af forretningsvenlige faciliteter kan nævnes skriveborde og telefon. Der er mulighed for gratis lokalopkald (begrænsninger kan forekomme). Værelserne kan desuden have hårtørrer og strygejern/strygebræt. Rengøring tilbydes dagligt, og der kan anmodes om allergivenligt sengetøj. De aktiviteter, der er vist nedenfor, findes på stedet eller i nærheden. Gebyrer kan forekomme.

Anmeldelser fra
Hotels.comExpediaTripadvisor
Nævnt af rejsende
Solorejsende

Kommentar: 8. jun. 2026

Ophold: jun. 2026

Great location

This hotel was in a great location to explore Old Quebec. The staff were all friendly and helpful. The room was beautifully decorated and had a comfortable bed. There was a safe in the room and a pitcher for water that can be filled up on the lowest floor of the hotel, a coffee/tea maker and mugs and glass water glasses. Robes were also available.. The hotel and room were clean and well attended. The bathroom had a heated mirror that prevented moisture from building up on the glass when taking a hot shower.
I had a hearty and delicious breakfast at the hotel. I also had dinner in the hotel's restaurant, Matto. It was a convenient location to have dinner after a long day of travel.
For lunch, I highly recommend a small bistro/coffee shop not far from the hotel, Le Packwood. They have a drink, soup or salad, choice of sandwich and dessert for $18.95CAD. The atmosphere was pleasant and was a great place for a quiet lunch.
All in all it was a great place to stay.

Hotellets svar

Kommentar: 30. jun. 2026

Bonjour,
Thank you for taking the time to share such a detailed review. We’re delighted to hear that you enjoyed our location, the comfort of your room, and the thoughtful amenities that made your stay enjoyable. It’s also wonderful to know that you had a pleasant dining experience at Il Matto and appreciated the warm service provided by our team. Your kind words mean a great deal to us, and we hope to have the pleasure of welcoming you back to Auberge Saint-Pierre on your next visit to Québec City.
Warm regards,
Anonym rejsende

Kommentar: 11. sep. 2026

Ophold: sep. 2026

Great location just behind the Centre of the Old Town and in front of the Port, also in the flat part of Town. Easy to walk to all the main areas of Quebec. Hotel is more traditional than others in the area so makes it more interesting and is in a quiet area so no road noise.
Friendly welcome, we arrived early and our room wasn’t ready but that was fine when we could gain access our bags had been taken to the room and we had a nice view out to the water. Room was clean with a large bathroom and shower, with nice toiletries. There was plenty of hanging space for clothes but not so much drawer space.
Entrance to the property is through Hotel 71, where you can use their amenities including breakfast and the wine tap (both additional charge).
The hotel was very kind in helping me celebrate a very special birthday.
Great stay in a lovely location
Anonym rejsende

Kommentar: 7. sep. 2026

Ophold: sep. 2026

Perfect hotel spot in old Quebec. Loved the room and location. Had nice lobby, lounge areas, and gym.
Par

Kommentar: 1. sep. 2026

Ophold: aug. 2026

Great place to stay in Quebec City

Excellent
We enjoyed our stay at the Auberge Le Saint Pierre. We have traveled in Italy, Netherlands and France and stayed in many hotels. The Auberge Le Saint-Pierre was by far our favorite of all the places we have stayed. Thank you to an incredible staff for making our stay so enjoyable and going out of your way to be of service to us. We appreciate you and we would recommend your hotel to anyone traveling to Quebec City. The location is perfect, as well, close to restaurants and shops and within walking distance to all the incredible sights that Quebec City has to offer.
Grupperejsende

Kommentar: 25. aug. 2026

Ophold: aug. 2026

Great hotel option!

Great experience from check in to check out. The location is great with the ability to walk to upper town with ease. Nearby cafes and friendly staff made the visit memorable. Light breakfast options available in a well lit dining area. I liked the self service wine options available in the lobby as well as the variety of sitting areas. Simple, comfortable and relaxing.
My least favorite thing was the Matto restaurant accessible from the hotel lobby. Pleasant atmosphere but disappointing service. I felt rushed in spite of an advanced reservation. Not impressed!

Fremragende beliggenhed

4,9

79 Rue St Pierre, Québec, G1K 4A3, Canada|1,85 km fra byens centrum

Ind- og udtjekning

Tjek ind fra:

16.00

Tjek ud inden:

11.00

Godt at vide

Kæledyr

Kæledyr er tilladt mod et ekstra gebyr

Ekstra senge

Kontakt hotellet for at få flere oplysninger om at tilføje ekstra senge.

Auberge Saint-Pierre: Ofte stillede spørgsmål

Auberge Saint-Pierre ligger 1.8 km fra centrum i Québec.
Auberge Saint-Pierre ligger i Québec, Canada og er 1.8 km fra centrum i Québec.
På Auberge Saint-Pierre kan du tjekke ind fra kl. 16.00, og du skal tjekke ud senest kl. 11.00.
Ja, Auberge Saint-Pierre har parkeringsmulighed til rådighed.
Ja, Auberge Saint-Pierre har en restaurant.