La Secousse

+ 56

Find det bedste hotel i La Malbaie til dine datoer, efter pris eller præference

Sammenlign tilbud på La Secousse på tværs af hundredvis af websteder, alt sammen på ét sted

Hold øje med et tilbud med gratis afbestilling eller fremragende bedømmelser

Sammenlign værelser og priser

Vi sammenligner hundredvis af websteder for at finde den bedste pris til dig
1 nat
AgodaBooking.comHotels.comTrip.comExpedia
Vi sammenligner hundredvis af websteder for at finde den bedste pris til dig

Hurtige fakta

Tjek ind fra:
15.00
Tjek ud inden:
11.00
Kæledyr
Kæledyr er tilladt mod et ekstra gebyr
Børn
Børn er velkomne på dette hotel

Faciliteter

Wi-Fi
Parkering
Aircondition
Restaurant
Ikke-ryger
Vaskeservice

Mere om La Secousse

La Secousse

La Secousse ligger i La Malbaie og har en have, fælles opholdsområde, en terrasse og restaurant. Her er et fælles køkken og roomservice samt gratis wi-fi overalt. Nogle enheder på overnatningsstedet har en balkon med udsigt til byen.

Anmeldelser fra
Hotels.comExpediaTripadvisor
Nævnt af rejsende
Par

FR

Kommentar: 14. aug. 2016

Ophold: maj 2016

Lækkert sted

Vi boede kun én nat, for at sove der, og gå i nationalparken. Værelset var virkelig god, og der var en pub/restaurant virkelig dejlig nedenunder, med en stor pizza, musik og drikkevarer. Det er et sted for unge miljø, jeg vil helt klart anbefale det.
Solorejsende

Kommentar: 22. jul. 2016

Ophold: jul. 2016

Den perfekte base til at udforske Charlevoix på et budget!

Alle ved, at vi rejste rundt Charlevoix er ikke billigt. Og dog, der bor på dette dejlige vandrehjem i hjertet af La Malbaie gør det muligt for dig at gemme en pakke!
Vandrehjemmet er beliggende midt i centrum af La Malbaie ned. Masser af restauranter og to supermarkeder er inden for gåafstand. Alt andet er en kort køretur væk. De er kun en blok væk fra St. Lawrence River og deres terrasse i baghaven har udsigt over det, der betyder, at du er to minutter væk fra cykelstien, de kan gå lange ture/forlystelser følgende vandet.
Jeg har boet i 6 nætter i den 4-sengs sovesal og på 26$ pr. nat (30 $ hvis du ikke har den hej card) det er helt sikkert fantastisk værdi for pengene! Jo større sovesale er mere trangt, men den 4-værelses 1 på venstre ved foden af trappen er mere rummelige. Hver seng er udstyret med et stort træ-skab, hvor der er plads til at gemme alt, hvad du ønsker at holde sikkert. Hver seng er udstyret med sin egen hylde, farver, USB-forretninger, og stikkontakt, som er ganske praktisk.
Der er en central A/C, men det er ikke altid stærk nok til at køle ned, især hvis det er en varm dag udenfor. Heldigvis kunne, de nætter er som regel kølig i La Malbaie, så det var aldrig et problem i mit værelse. Men jeg har hørt andre rejsende klage over den større sovesale er ret varmt på visse aftener.
Køkkenet, men meget praktisk, hvis du ønsker selv at skaffe mad og lave mad til sig selv, kan være et problem. Der er kun ét regelmæssige størrelse køleskab til hele hostel, som sikkert kan hus tæt på 40 personer. Så medmindre du ankommer på en dag, hvor de hostel er temmelig tomt (som jeg gjorde som ankommer søndag), er en risiko for at du sandsynligvis ikke får plads i det til at opbevare din mad. Der er ingen ovn (kun en mini-ovn), men der er en mikrobølgeovn og fire kogeplader. Igen, da vi jo at dette vandrehjem kan blive ret travlt, madlavning middag og derefter at finde et sted at sidde ned (der er kun plads til 9 personer på 3 borde) kan få svært hvis du planlægger at spise omkring den tid, at folk har som regel deres måltid.
Personalet er meget venlige og vidende, så du skal ikke være bange for at henvende sig dem for ideer og forslag. De har holdt hostel helt rent.
Den ting der måske eller måske ikke arbejde for nogle af de rejsende er, at den vandrehjem er også hjemsted for en pub. Og i et par timer hver aften, det sted er mere pub end vandrehjem. La Chope, som pubben er kendt, er ikke Deres regelmæssige hostel bar. Langt fra det, det er de lokale tilholdssteder for en masse unge mennesker i La Malbaie. Der er shows og arrangementer flere gange om ugen, og disse normalt slutter omkring kl. 23.30 . I betragtning af den støj og gøren og laden stamkunderne, du kan ikke forvente at komme i seng før det tidspunkt. Sovesalene er placeret lige under den pub, mens den private værelser er lige over det. Jeg kan ikke komme ind i god tid, da en ordning, så det var ikke et problem for mig. Men der fandt det ganske frastødende tvinges til at gå på at sove sent på aftenen. Så hav det i baghovedet før du reserverer her. . .
Er der en mulighed for at betale for kontinental morgenmad for 4,50 $.
Alt i alt, jeg havde et meget behageligt ophold på L'auberge de Jeunesse La Malbaie. Billigt og rent, det er nok til, at det gav mig til at tage på vandreture i det centrale parc national des Grands-Jardins og parc national des Hautes-Gorges -DE-LA- Rivière-Malbaie . Det er også ideelt til enhver, der ønsker at køre på "Route du udsigt" og "Route des Montagnes," såvel som dem, der planlægger at tage færgen til besøge Isle-aux-coudres. Det er ikke så langt fra Baie-Saint -Paul og stranden ved St-Iréné . Alt i alt, hvis du ønsker at gøre Charlevoix på et budget, er dette vandrehjem sandsynligvis den bedste mulighed.
Som altid, er der plads til forbedringer. Jeg vil tilføje et andet køleskab i køkkenet for at imødekomme flere rejsende. Og de skal helt sikkert købe en af de blå lys flyve-killer thingie, som køkkenet døren er altid åben og utallige fluer kommer ind og derefter irritere dig, når du laver mad/spise.
Jeg vil helt sikkert vende tilbage dertil hvis jeg nogensinde skulle komme tilbage til den smukke region Charlevoix!
Anonym rejsende

Kommentar: 14. jul. 2026

Ophold: jul. 2026

Such a fun stay! Charming location, and the food was amazing. Great staff who worked hard to overcome our language barriers. We appreciated the fact that we came to their home, having a limited grasp on their language, but they still worked hard to accommodate us. Hopefully we get to stay here again.
Grupperejsende

Kommentar: 9. nov. 2025

Ophold: okt. 2025

Disappointing and concerning response from hostel staff

BEDBUGS, POOR HANDLING OF SITUATION
Concerning the handling of a bedbug infestation:
After our first night, we awoke with multiple bites and immediately informed the staff. Our concerns were dismissed, and no inspection or action was taken. After the second night, the problem worsened, with additional bites appearing. Despite raising the issue repeatedly, we were met with deflection and inappropriate comments such as:
“Do not tell anyone.”
“Why are you checking your bed—you’re supposed to be enjoying your vacation.”
Complaints about having to manage staff.
“You brought in the bedbugs.”
These responses were deeply unprofessional. At a minimum, staff should have immediately inspected the premises and taken urgent steps to control the problem. While I understand that bedbugs can appear unexpectedly and are not necessarily within a hostel’s control, the way the situation was handled is entirely within your responsibility. Dismissing guest concerns and delaying inspection for over 36 hours—until after we had checked out—falls far below acceptable standards of hygiene, management, and customer care. The staff's inaction, dismissal, and lack of urgency over our concern also suggests that they may have known about the issue beforehand and chosen to accept new guests anyway.
This inaction not only jeopardized current guests but also future visitors. Only after our departure did the staff confirm finding multiple bugs, further demonstrating the lack of timely intervention. The way this situation was handled raises serious concern that appropriate measures may not be in place to ensure that current and future guests are protected from exposure to the infestation to the best of the hostel’s ability.
It is unfortunate, as the hostel itself is a beautiful space in an excellent location with great amenities. However, these positives are overshadowed when such a basic issue of cleanliness and guest safety is handled so poorly.
Anonym rejsende

Kommentar: 27. jul. 2025

Ophold: jul. 2025

Very cute boutique hotel, we only stayed briefly for one night, but we were charmed enough by the place to consider returning as a destination trip I the future, it’s a great launch pad for a very charming part to Quebec

Fremragende beliggenhed

4,6

435 Rue St-Etienne, La Malbaie, G5A 1R9, Canada|0,7 km fra byens centrum

Ind- og udtjekning

Tjek ind fra:

15.00

Tjek ud inden:

11.00

Godt at vide

Børn

Børn er velkomne på dette hotel

Ekstra senge

Kontakt hotellet for at få flere oplysninger om at tilføje ekstra senge.

Barneseng

Kontakt hotellet for at få flere oplysninger om at tilføje en barneseng.

Kæledyr

Kæledyr er tilladt mod et ekstra gebyr

Vigtige oplysninger om hotellet
Du bedes give La Secousse besked om hvornår du regner med at ankomme. Du kan skrive i feltet til særlige anmodninger når du booker, eller kontakte overnatningsstedet direkte ved hjælp af kontaktoplysningerne i din bookingbekræftelse. Gæster der er under 18 år, kan kun tjekke ind sammen med en forælder eller en officiel værge. Please note that the restaurant is open from mid-June to mid-October. From mid-October to mid-June, it is open only on Thursdays, Fridays, and Saturdays.
Accepterede betalingsmetoder
Hotellet accepterer følgende betalingsmetoder:
card logocard logo

Cash

La Secousse: Ofte stillede spørgsmål

La Secousse ligger 0.7 km fra centrum i La Malbaie.
La Secousse ligger i La Malbaie, Canada og er 0.7 km fra centrum i La Malbaie.
På La Secousse kan du tjekke ind fra kl. 15.00, og du skal tjekke ud senest kl. 11.00.
Ja, La Secousse har parkeringsmulighed til rådighed.
Ja, La Secousse har en restaurant.